U.S. Coast Guard Auxiliary 8th Eastern Region logo/bar

 

Board & Staff

 

ExCom

COMMODORE David L. Maul
CHIEF OF STAFF Richard Washburn
DCAPT EAST J.W. "Bill" McGonigal
DCAPT WEST Dave Stroup
DCAPT SOUTH Walt Whitacre
IMMEDIATE PAST DISTRICT COMMODORE COMO Thomas Mallison
DIRECTOR OF AUXILIARY 08E CDR James Michalowski

 

DIVISION CAPTAINS

DIVISION

COMMANDER

VICE COMMANDER

Division 1 David Totman Ray T. Foreman
Division 2 Gene Redecker Jerry Stickler
Division 3 Reginald Windland Donald G. Hartley
Division 4 George "Rick" Shal Matthew C. Coleman
Division 5 Jerry Williston Joe Kenner
Division 6 Gary Branstetter Tony Norman
Division 7 Anthony Buyny John Kaminskas
Division 8 Bill Husfield Al Romero
Division 9 Bill McCracken John Merlino
Division 11 James Williamson Ronnie McNeil
Division 12 Robert Bruce Donald N. Edmands Jr.
Division 16 James C. Myers Howard Walker
Division 18 Gerlinde Higginbotham Ron Tvorik
Division 24 Kenneth G.Westra George Chesebro
PPCA

COMO Dottie Kearton

William Seymer

 

STAFF OFFICERS

STAFF OFFICE

DSO

ADSO

AIDE Jennie McNeil  
AIDE Allen L. Wald  
ADMINISTRATIVE ASSIST. COMO Gordon Scholz  
FINANCE Mark Dever Charles Babb
LEGAL Josh O. Kelly III  Lynn Turner

~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~

Department Chief  -  Response Terry Merlo  
NAVIGATION SERVICES Bob Craig Mary Husfield
     Charlene Brunsman
AVIATION Michael Valencic ADSO-AAC David Valencic
    ADSO-AVPA Vacant
    ADSO-AVQ  Byron Chapman
    ADSO-AVM Paul Leffler
    ADSO-AVT Paul Deli'Aira
     
DISTRICT FLIGHT SAFETY OFFICER Mark A. LaPenna  
COMMUNICATIONS Richard Kreamelmeyer  Randy Hawkins
OPERATIONS George Groene SOUTH Raymond Veldman
    West  David L. Miller
    EAST  David Simon
QE COORDINATOR Jennie McNeil  

~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~

Department Chief - Prevention Gary M. Branstetter  
MARINE SAFETY William T. Siler Bruce Perri
MEMBER TRAINING C. Duncan Wilkinson  
     
PUBLIC AFFAIRS Lynn C. Miles Edward R. "Randy"  Ventress
Historian   Ruth Flory
PUBLIC EDUCATION Ronald Tvorik  
PROGRAM VISITOR  Jimmie Hufnagel  
     
VESSEL EXAMINATION Morton L. Mullins  
     
     

~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~

Department Chief - Logistics Wilhelmina McAdams  
COMMUNICATION SERVICES Jerry Turley  
INFORMATION SYSTEMS DeAnne  Rodenburg Dr. Carl Rodenburg
    William G. Husfield
MATERIALS Debra A. Guffey Tony Guffey
    William Husfield
    Mary Husfield
PUBLICATIONS Gerlinde Higginbotham COMO Dolores Kearton
PERSONNEL SERVICES Alan Hall Mary Jo Goss
    April Tibbens
SECRETARY/RECORDS Roseanne R. DeRamus  

~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~

 

COORDINATORS / LIAISONS

POSITION

AREA

MEMBER

DSO-STATE LIAISON OFFICER District John Bentley
STATE LIAISON - SLO Indiana Robert Hendrickson
  Ohio John Bentley
  Kentucky Charles R. Tibbens
  Tennessee John Whelan
  West Virginia Vacant
LEGISLATIVE LIASON - LLC Indiana COMO William H. Clarke
  Kentucky Steve Riggs
  Ohio John Bentley
  Tennessee John Guffey
  West Virginia Vacant
AUXILIARY SECTOR COORDINATOR   John R Ellis III
AUX. CIVIL RIGHTS COUNSELOR   COMO Joanne Yetter
DIVERSITY ADVISOR   COMO C. J. Paddack
CAP LIAISON   Joseph Koenig
USPS LIAISON   Robert Mayes
NSBW CHAIR   Lynn C. Miles
POMS COORDINATOR   Paul Leffler

DSO/ADSO District 8ER Application

To Contact Any Of The Underlined Individuals Above 

Simply Click On Their Name

Home